Читај ми

ОТКРИВЕНА СПОМЕН-ПЛОЧА У ЗНАК СЕЋАЊА НА ЖРТВЕ НОВОСАДСКЕ РАЦИЈЕ

У оквиру програма обележавања 73. годишњице Новосадске рације, на зграду у улици краља Александра број 1, постављена је спомен плоча породици Чура која је страдала у Новосадској и Чурушкој рацији 1942. године. На спомен плочи исписан је следећи текст „ У овој згради је живела породица која је подарила др Михајла Полита Десанчића, адвоката који је бранио Светозара Милетића, Јована Суботића, адвоката, песника и уредника Летописа Матице српске, Озрена Суботића, путописца, др Владиславу Бебу Полит, доктора филозофије, Савку Суботић, борца за женска права, Милорада Сазданића, власника новосадског биоскопа, Дејана Суботића, губернатора Манџурије под руском управом, др Владислава Суботића, хирурга, оснивача и декана Медицинског факултета у Београду. „Живот може бити кратак, али траг од живота може бити вечит“ Исидора Секулић.“

Спомен-плочу су открили члан Градског већа за културу Вања Вученовић и председник Организационог одбора за обележавање годишњице Новосадске рације Мирослав Илић.

- Овим чином изражавамо пијетет према породици Чура, као и свима онима који су страдали у масовним ликвидацијама спровођеним за време Новосадске рације. То је уједно и подсетник за све што треба да градимо, али и избегнемо како се такви злочини више никада не би поновили. Сви ми који учествујемо у јавном животу и утичемо на политичке прилике, имамо одговорност да допринесемо стварању друштва које ће мирним путем решавати сукобе и градити заједништво свих народа - изјавио је Вања Вученовић.

Из ове зграде, 23. јануара 1942. године, изведене су и стрељане у новосадској рацији Надежда Чура (40) и Љубица Сазданић (44). У Чуругу су током исте акције убијени Владимир Чура (13), Кристина Чура Тинка (14), Анђелка Чура (16), Рада Чура (17), Бранка Чура (18), Љубица Чура (20), Мирјана Чура (21), Милорад Чура (37), Богдан Чура (47), Јелена Чура (48), Мирослава Чура (49), Јован Чура (53), Рада Чура (73) и Радојка Чура.

Спомен – плочу породици Чура поставио је Град Нови Сад, на иницијативу Удружења за унапређење српске културе и уметности и међународне сарадње „Адлигат“, међу чијим оснивачима се налази жртва рације проф. Др Илеан Чура Сазданић, која је као једанаестогодишња девојчица из те зграде изведена на стрељање и која је преживела, оставши сироче. Председник Удружења „Адлигат“ Виктор Лазић се захвалио представницима Града и изразио наду да ће у наредном периоду, на истом месту бити отворен и Музеј Новосадске рације.

Нови Сад, 23. јануар 2015. године