ГРАДОНАЧЕЛНИК НОВОГ САДА УЧЕСТВОВАО НА САСТАНКУ ГРАДОНАЧЕЛНИКА ЗЕЛЕНИХ ГРАДОВА ЕБРД У ЛОНДОНУ
Градоначелник Новог Сада Жарко Мићин обратио се у Лондону током Састанка градоначелника Зелених градова Европске банке за обнову и развој (ЕБРД) под називом „Улагање у сутра: Изградња зелених и отпорних градова за све“. Скуп је одржан поводом обележавања десетогодишњице програма ЕБРД „Зелени градови“, који окупља више од педесет градова са три континента. Самит је отворила председница ЕБРД-а Одил Рено-Басо, a u оквиру скупа, градоначелник Мићин присуствовао је и радном састанку који је за градоначелнике градова учесника организовала Рено-Басо, а који је био посвећен размени искустава и разговорима о даљем развоју програма „Зелених градова“.
Град Нови Сад је програму „Зелени градови“ приступио 2019. године, када је потписана Потврда о посвећености изради Акционог плана зеленог града (GCAP). Уз подршку ЕБРД-а и донаторских фондова израђен је овај стратешки документ који дефинише приоритете и мере за унапређење животне средине и одрживог развоја града. Градоначелник Мићин истакао је значај партнерства Новог Сада и ЕБРД-а у реализацији пројеката који доприносе зеленој транзицији и унапређењу квалитета живота грађана.
- Нови Сад је од 2019. године део породице Зелених градова и поносни смо на резултате које смо остварили у сарадњи са ЕБРД-ом. Уз њихову подршку модернизовали смо део возног парка јавног превоза набавком 29 аутобуса на компримовани природни гас и 10 електричних аутобуса, израдили Акциони план зеленог града и покренули значајне пројекте у области енергетике и заштите животне средине. Пред нама су и нови пројекти, попут енергетске санације вишепородичних стамбених зграда и унапређења регионалног система управљања отпадом, који ће додатно допринети одрживом развоју нашег града – рекао је Мићин.
Као панелиста на сесији посвећеној грађевинарству, коју је модерирала директорка компаније „Infra Europe“ Елена Гордејева, Мићин је представио пројекат соларно-термалног постројења за даљинско грејање са сезонским складиштењем топлотне енергије, који ће по завршетку бити друго највеће сезонско складиште топлоте на свету.
– Нови Сад има један од најразвијенијих система даљинског грејања у југоисточној Европи, који покрива више од 76 одсто објеката у граду. Управо зато посебну пажњу посвећујемо енергетској санацији стамбених зграда и модернизацији система грејања. Наш циљ није само да производимо чистију енергију, већ и да је рационалније користимо. Декарбонизацију не посматрамо искључиво као обавезу, већ као прилику да смањимо трошкове енергије, побољшамо квалитет живота грађана и изградимо отпорнији и одрживији енергетски систем. Пројекат соларно-термалног постројења омогућиће производњу више од 118.000 MWh чисте топлотне енергије годишње и смањење потрошње природног гаса за око 20 одсто – поручио је Мићин.
Говорећи о изазовима и могућностима у области енергетске ефикасности зграда, градоначелник Мићин је истакао да Нови Сад у сарадњи са Министарством рударства и енергетике и Европском банком за обнову и развој, развија јавни ESCO модел, који ће омогућити спровођење енергетске обнове вишепородичних стамбених зграда у већем обиму.
Током заседања у Лондону, градоначелници, представници међународних институција и стручњаци разматрали су теме од значаја за одрживи урбани развој, укључујући електрификацију градова, декарбонизацију система грејања, отпорност на климатске промене, управљање водама, као и примену савремених технологија у функционисању градова.
Нови Сад, 22. јун 2026. године





















