Читај ми

ГРАД НОВИ САД ПОДРЖАВА ПРОИЗВОДЊУ НЕ-ГМО СОЈЕ

Градоначелник Новог Сада Милош Вучевић, председник Скупштине Града Новог Сада Синиша Севић, министар просвете, науке и технолошког развоја Жарко Обрадовић, директор управе за заштиту биља Министарства за пољопривреду проф. др Јан Боћански као и в. д. директора Института за ратарство и повртарство проф. др Мирослав Малешевић присуствовали су конференцији за новинаре поводом одржавања Дана Дунав Соја Асоцијације који  је уприличен на Институту за ратарство и повртарство.

Дунав Соја Асоцијација је основана као независна, међународна и непрофитна организација са седиштем у Бечу. Њен основни циљ је промоција не-ГМО соје у подунавским земљама, као основе за производњу висококвалитетне хране за људе и животиње, декларисаног географског порекла, а намењене европском тржишту.

- Велико ми је задовољство што у име Града Новог Сада потписујем декларацију о производњи не генетски модификоване соје. Овај пројекат је од изузетног значаја јер с једне стране едукује фармере, а с друге повезује произвођаче са потрошачима у Европи. Ово је место и време да се каже да су напади на српског сељака, на пољопривреднике, који трају још од јесенас, мотивисани намером да се уништи домаћа производња и да основне животне намирнице, и сточну храну увозимо од чега би корист имале одређене интересне групе - истакао је градоначелник Милош Вучевић. 

Како је оценио министар Жарко Обрадовић две највредније ствари на свету ће бити енергетика и здрава храна, тако да ће земље које у тим областима буду предњачиле имати здравији и квалитетнији живот.

-  Драго ми је што Нови Сад учествује у овом пројекту, и што је главни носилац активности највећи произвођач семена са изузетно стручним кадром, односно Институт за ратарство и повртарство - истакао је Обрадовић.

Према речима представника  Дунав Соја Асоцијације овај регион има велики потенцијал за производњу соје, тако  да је Нови Сад центар овог значајног пројекта. Према њиховим речима Европа може да произведе само 2% соје од укупних потреба, и док потражња за не генетски модификованом храном расте, то представља велику шансу за овдашње произвођаче и може да донесе велику економску корист Србији.

Нови Сад, 22. фебруар 2013. године