Читај ми

ЗАПОЧЕТА ИЗРАДА СТРАТЕГИЈЕ РАЗВОЈА КУЛТУРЕ НОВОГ САДА

Члан Градског већа за културу Вања Вученовић, председник Организационог одбора Нови Сад 2021 Немања Миленковић и члан истраживачког тима који ради на креирању Стратегије развоја културе Града Новог Сада Горан Томка представили су активности на изради тог документа који је неопходан у апликацији за Европску престоницу културе 2021, као и досадашње активности на кандидатури. Том приликом Вања Вученовић је нагласио да Стратегија развоја културе треба да помогне свеукупни културни али и друштвени развој града.

-  Стратегија је документ који треба конкретно да дефинише будући правац у развоју градске културе, и то се односи на установе културе, али и удружења и невладин сектор који данас подједнако и квалитетно стварају у култури Града Новог Сада. Изузетно смо захвални свима на помоћи коју нам пружају на путу кандидатуре за Европску престоницу културе, што је у овом тренутку најважнији културни, али, усудићу се да кажем, и свеукупни развојни пројекат Града до 2021. године. Стратегија се ради на период  од десет година, од 2016. до 2026. године, и подразумева партиципацију целокупне јавности, пре свега културне, у њеном доношењу. Тај документ ће нам битно олакшати вођење културе у Граду и изражаваће став већине у културној јавности - истакао је Вања Вученовић.

Према речима Немање Миленковића суштина Европске престонице културе је у промени перцепције према мањим градовима и њиховом идентитетском потенцијалу који треба представити Европи.

- Заблуда је да би титула Европске престонице културе решила све проблеме Града Новог Сада. Наиме то би допринело значајном побољшању одређених друштвених сегмента и донело новине у њима. Последња оцена Европске комисије за нас представља конкретну смерницу за даље активности у нашем ангажману и од великог нам је значаја. Кључне захтеве Европске комисије смо, у кратком временском року решили. Започет је процес доношења Стратегије, обезбедили смо подршку Владе на челу са премијером, која је кандидатуру Града подржала као национални пројекат, добили смо подршку Министарства културе и Мисије Србије при Европској унији, као и бројних градова који су били носиоци те титуле – нагласио је Миленковић и закључио да је апликација Града добра и да ће уважавањем свих смерница бити још боља.

Горан Томка оценио је да културна политика у Србији мора да се мења по угледу на развијене земље у којима је она заснована на чињеницама, проблемски настројена и представља значајан термин друштвеног развоја.

- Истраживање смо започели на самом почетку године, и анкета обухвата 600 грађана, установе културе и циљне организације, али и Управу за културу. Настојимо да почетком априла имамо прелиминарне резултате истраживања што ће бити прва дијагностика стања у култури, а након тога морамо видети како да се уочени проблеми реше. На серији радионица покушаћемо да заједнички дођемо до најбољих модела – рекао је Томка. Он је такође нагласио да доношење Стратегије неће бити крај, већ  ће њена примена бити од суштинског значаја, а у том процесу очекује учешће свих релевантних чинилаца културе. Томка је такође упутио јавност на сајт bazakulture.rs где се може приступити свим информацијама о истраживању, дати сугестија, али и испунити упитник за грађане, што је већ самоиницијативно учинило 150 Новосађана.

Нови Сад, 25. фебруар 2016. године