Читај ми

СВЕТСКИ ДАН ОСОБА СА ДАУН СИНДРОМОМ

Под слоганом „Никог не запостављамо“, ове године, на данашњи дан обележава се Светски дан особа са Даун синдромом. У Новом Саду, Удружење за подршку особама са Даун синдромом овај дан обележило је пригодном свечаношћу којој је присуствовао члан Градског већа за здравство проф. др Золтан Хорват.

- Обележавање Светског дана особа са Даун синдромом је важно јер се на тај начин шира јавност упознаје са постојањем и потребама ове популације. Град Нови Сад од 2011. године, континуирано прати и подржава рад Удружења. Посебну пажњу обраћамо на пројекте заштите и унапређења здравља ове осетљиве друштвене групе, као што су едукације које се односе на здраве стилове живота и мере превенције, али и на активности које су усмерене на повећање нивоа знања родитеља, односно старатеља о стању и потребама особа са Даун синдромом. Веома ми је драго што је велики број чланова Удружења присуствовао бројним предавањима, креативним радионицама на тему здравства, рекреацијама и превентивним прегледима који су у току прошле године организовани  – изјавио је проф. др Золтан Хорват.

Председница Удружења Виолета Поповић објаснила је да се Дан особа са Даун синдромом обележава од 2006. године и да је датум 21.3. симболично одабран, јер је у основи Даун синдрома присутност 3 хромозома на 21. хромозомском пару.

- Припремили смо приредбу у којој ће наступити наши чланови, представићемо резултате рада Удружења и бројне активности у којима смо учествовали. Ово је и прилика да се захвалимо свим институцијама, организацијама и појединцима који нам пружају подршку – истакла је Виолета Поповић и позвала заинтересоване да учествују у трци под називом „Трчи са мном, а не за мене“ која, у организацији Клуба студената специјалне едукације и рехабилитације, одржава у Футошком парку, са почетком у 15.00 часова.

Удружење је основано пре 15 година са циљем да унапреди друштвени положај особа са Даун синдромом и чланова њихових породица. У рад Удружења укључено је око 30 особа са Даун синдромом, 20 других особа са интелектуалним инвалидитетом, чланови породица, десетак стручњака и волонтера. Током целе године организују се различите активности у просторијама Удружења, као што су креативне радионице, часови плеса, физичке активности, предавања са циљем унапређења здравља, превентивни прегледи, радионице унапређења животних вештина, гостовања стручњака из различитих области, али и журке, прославе рођендана чланова Удружења и друге активности.

Нови Сад, 21. март 2019. године