Читај ми

САОПШТЕЊЕ УПРАВЕ ЗА ИНСПЕКЦИЈСКЕ ПОСЛОВЕ ГРАДА НОВОГ САДА

Контрола рада дискотеке Контраст

Када је реч о предузимању и контроли превентивних мера у вези са радом угоститељских објеката надлежност ресорних инспекција Града Новог Сада тиче се само контроле радног времена (комуналана полиција, комунална инспекција),привременог заузимања јавних површина, односно зимских и летњих башта(комунална полиција, комунална инспекција), употребне дозволе грађевинског објекта(грађевинска инспекција) и нивоа буке (еколошка инспекција).Све остале контроле угоститељских објеката, у надлежности су покрајинских и републичких инспекција туристичке, санитарне, инспекције рада и противпожарне инспекције.

Када је реч о дискотеци Контраст према извештају градске грађевинске инспекције, а увидом у јавне књиге о непокретностима и правима на њима, Контраст је легално укњижен објекат, и то као пословни објекат.

Када је реч о контроли објекта, а на основу Одлуке о радном времену од стране комуналане инспекције, комуналне полиције у сарадњи са Полицијском управом у Новом Саду у последње 3 године против дискотеке Контраст поднето је 23 захтева за покретање прекршајног поступка. За три захтева од стране Прекршајног суда добијене су информације да се поступак обуставља због застарелости, док је процесуирање осталих у току. Такође 2008. године по том основу било је 17 прекршајних пријава. Према подацима добијеним од Прекршајног суда за једну је плаћена казна у износу од 5000 динара, за две није доказана кривица, а 14 је обустављено због застарелости.

Када је реч о контроли дозвољеног нивоа буке на основу пријава грађана у два наврата, инспекцијким надзором утврђено је да дискотека Контраст поседује атесте о мерењу буке и да је бука од музичких уређаја у дозвољеним границама, а последњи пут 23. марта 2012. године стигла је пријава буке од стране грађана, и њено процесуирање је у току.

У циљу смањења ризика од пожара Град Нови Сад је у претходном периоду донео неколико мера из своје надлежности.Како би се обезбедило правилно постављање грејних тела и умањила опасност од пожара, 2010. године  Правилником о техничким и другим условима за привремено постављање објеката и уређаја на јавним површинама („Службени лист Града Новог Сада“, број 58/2010) утврђено је да се зимска баштапоставља  у складу са:

1. пројектом зимске баште који садржи пројекат конструкције и мере заштите од прекомерног осунчања,

2. атестом за грејна тела, и

3. шематским приказом инсталација за грејна тела са распоредом грејних тела.

У поступку пре издавања одобрења за постављање зимских башти Градска управа за комуналне послове прибавља Мишљење Министарства унутрашњих послова, Сектора за ванредне ситуације, Управе за ванредне ситуације у Новом Саду, везано за загревање простора у зимској башти.

У поступку пре издавања одобрења за постављање летњих башти у периоду од 15. марта до 15. новембра, у улици Лазе Телечког у Новом Саду, Градска управа за комуналне послове прибавља Стручно мишљење Министарства унутрашњих послова, Сектора за ванредне ситуације, Управе за ванредне ситуације у Новом Саду, имајући у виду ширину улице и велики број локала у којима се обавља угоститељска делатност, како се не би угрозиопротивпожарни пут.

Одлуком Градске управе за привреду 2010. године у циљу превентивног деловања повећане су казне за непоштовање Одлуке о радном времену за угоститељске објекте. До тада новчане  казне биле су у распону од 250 динара до 500 хиљада динара, а сада, казне су у распону од 2 500 динара до 1 000 000 динара.

Такође, на иницијативу градоначелника Новог Сада Игора Павличића,  2010. године почеле су заједничке координиране акције у организацији МУП-а ПУ Нови Сад у којима су поред градских инспекцијских служби (комуналне, грађевинске, саобраћајне и еколошке инспекције, а по формирању и комуналне полиције) учествовале и републичке инспекције (туристичка, радна, противпожарна из Управе за ванредне ситуације МУП-а Србије, као и покрајинска санитарна инспекција) све са циљем контроле законитости рада угоститељских објекта и спречавања нарушавања јавној реда и мира у њима и око њих. Током 2010. године два пута су реализоване такве акције са ПУ Нови Сад, а два пута у сарадњи градских покрајинских и републичких инспекција, у 2011. години било је четири акције градских инспекција у сарадњи са ПУ Нови Сад, а у 2012. још две. 

Како би био у могућности да реализује и  контролише неопходне превентивне безбедносне мере када је реч о раду угоститељских објеката, Град Нови Сад покренуће иницијативу да институционално добије надлежности у тим областима. 

Нови Сад, 3. април 2012. године