Читај ми

РАД КООРДИНАЦИОНОГ ТЕЛА ЗА БОРБУ ПРОТИВ НАСИЉА У ОСНОВНИМ И СРЕДЊИМ ШКОЛАМА У НОВОМ САДУ

Скупштина Града Новог Сада је донела Мере за превенцију насиља и злостављања у основним и средњим школама на територији Града Новог Сада, а у циљу повећања безбедности и стварања што безбедније средине за ученикe основних и средњих школа и превенцију насиља и злостављања у основним и средњим школама на територији Града Новог Сада.

Том приликом је образовано Координационо телo за борбу против насиља у основним и средњим школама на територији Града Новог Сада чији је оснивач Скупштина Града Новог Сада.

Координационо тело ће примењивати превентивне мере и активности у раду са ученицима, наставницима, психолошко-педагошким службама. У превентивне мере спадају и обавезне едукације кроз стручне састанке, радионице, трибине. Координационо тело ће примењивати превентивне мере и активности у раду са ученицима, наставницима, психолошко-педагошким службама. У превентивне  мере спадају и обавезне едукације кроз стручне састанке, радионице, трибине намењене ученицима и запосленима у школама, организовање стручних скупова и семинара за представнике школа, као и активна сарадња и комуникација са родитељима ученика.

Координационо тело ће давати стручне препоруке наведеним лицима и контролисати њихову примену. У складу са Приручником за примену посебног протокола за заштиту деце и ученика од насиља, злостављања и занемаривања у образовно-васпитним установама, Координационо тело ће активно сарађивати са електронским и штампаним медијама. Координационо тело ће два пута годишње подносити Скупштини Града Новог Сада извештај о свом раду, односно о стању безбедности ученика на територији Града Новог Сада.

Достављање тромесечног извештаја Координационом телу о реализацији превентивних активности, проблемима на пољу безбедности ученика и плановима ради њиховог превазилажења од стране основних и средњих школа. На овај начин стећи ће се увид у ефикасност рада стручних тимова образованих у основним и средњим школама, првенствено у њихов рад на превенцији проблема, а такође ће се постићи активна сарадња и контрола сарадње и комуникације између свих учесника, односно спољних фактора (Центар за социјални рад, Министарство унутрашњих послова) и унутрашњих фактора (запослени у школама, психолошко-педагошка служба, директор) у заштити безбедности ученика. Извештаји ће дати праву слику о благовремености пријављивања насиља у школама и начину реаговања у таквим ситуацијама.

Повећање броја дежурних наставника за време великог школског одмора намењеног ученицима и запосленима у школама, организовање стручних скупова и семинара за представнике школа, као и активна сарадња и комуникација са родитељима ученика. Координационо тело даваће стручне препоруке наведеним лицима и контролисати њихову примену. У складу са Приручником за примену посебног протокола за заштиту деце и ученика од насиља, злостављања и занемаривања у образовно-васпитним установама, Координационо тело ће активно сарађивати са електронским и штампаним медијама. Координационо тело ће два пута годишње подносити Скупштини Града Новог Сада извештај о свом раду, односно о стању безбедности ученика на територији Града Новог Сада.

Повећање броја дежурних наставника за време великог школског одмора, ради обезбеђивања ефикасног надзора над активностима неколико стотина ученика, како у дворишту школе, тако и у школским ходницима, јер су управо то места на којима се догађају конфликтне ситуације и насиље, чиме би се значајно превентивно психолошки утицало на ученике.

Формирање у основним и средњим школама Тима за борбу против насиља кога чине ученици, а који ће деловати паралелно са Тимом за заштиту од насиља, злостављања и занемаривања, кога чине наставици и директори, а све у циљу вршњачке едукације као значајног фактора у јачању свести о општој безбедности у друштву.

Организовање гостовања и панел-дискусија на Новосадској телевизији и РТВ Војводина, у циљу транспарентности проблема, као и емитовање тематских емисија, у којима би сваког месеца „домаћин“ била друга школа, како би се развила свест о појму, врстама и последицама свих облика насиља и злостављања.

Вршење повременог ненајављеног прегледа садржаја школских торби, уз сагласност Савета родитеља, у циљу психолошког утицаја на ученике, али и превентивног откривања ношења хладног и ватреног оружја. Препорука основним и средњим школама, да уз сагласност Савета родитеља, стандардизују униформе, или осмисле неки други вид препознавања својих ученика (на пример: мајице са логоом школе, дукс, прслук, кецеља и слично). Препорука да за време трајања наставе, улазна врата и двориште школе буду закључани, уз поштовање свих прописаних правила о евакуацији за случај хитних ситуација  (пожара, поплава и слично).

Нови Сад, 27. јануар 2014. године